Maciej Korbowa i Bellatrix

Maciej Korbowa i Bellatrix



Autor: Stanisław Ignacy Witkiewicz

Reżyseria i scenografia: KRYSTIAN LUPA
Kostiumy: Piotr Skiba
Asystent reżysera: Tomasz Węgorzewski

Występują:
MAŁGORZATA MAŚLANKA
BARBARA SZOTEK-STONAWSKI
AGNIESZKA TRZYNA
JOANNA ŻURAWSKA - FEDOROWICZ
PAWEŁ DELĄG
RADOSŁAW KRZYŻOWSKI
TADEUSZ P. ŁOMNICKI
ARTUR RZEGOCKI

 Produkcja: Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie,
                   Teatr Imka w Warszawie
Produkcja wykonawcza:
Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie
Współpraca produkcyjna:
Agencja Produkcyjna PALMA

PREMIERA: 28 kwietnia 2015 -
TEATR ŁAŹNIA NOWA W KRAKOWIE

OPISOPIS

"Maciej Korbowa i Bellatrix" - rekonstrukcja spektaklu dyplomowego PWST w Krakowie z 1993 roku w reżyserii i scenografii Krystiana Lupy.
W 1993 roku absolwenci krakowskiej PWST stworzyli spektakl dyplomowy na podstawie tekstu Witkacego „Maciej Korbowa i Bellatrix”. Reżyserem przestawienia był Krystian Lupa. Powstało ono wówczas w dwóch dopełniających się wersjach: „Materia pierwotna” i „Materia mityczna”.
Ponad dwadzieścia lat później artyści spotkali się, aby powrócić do doświadczenia sprzed lat i skonfrontować się ze spektaklem, który był dla nich początkiem kariery. Tak powstał pomysł rekonstrukcji „Macieja Korbowy...” na deskach Łaźni Nowej. W rycie spektaklu z przeszłości zderzają się i wzajemnie przenikają doświadczenia przeszłe i teraźniejsze, zmienne, naznaczone upływem czasu diagnozy, dotyczące kondycji artysty, naszego świata, kultury oraz możliwości duchowej i artystycznej transgresji.

www.laznianowa.pl

HOT NEWSHOT NEWS

  • PAWEŁ DELĄG W PROJEKCIE TEATRALNYM KRYSTIANA LUPY

    PAWEŁ DELĄG W PROJEKCIE TEATRALNYM KRYSTIANA LUPY

    28 kwietnia w Łaźni Nowej W Krakowie odbyła się premiera spektaklu "Maciej Korbowa i Bellatrix" Witkacego. Jest to rekonstrukcja dyplomu z krakowskiej PWST z 1993 w reżyserii i scenografii Krystiana Lupy. W tytułową rolę wcielił się Paweł Deląg.  " (...) O "Macieju Korbowie i Bellatrix" najcelniej napisał sam Witkacy. To "przeżycia bandy zdegenerowanych byłych ludzi na tle mechanizującego się życia". W pierwszej dojrzałej sztuce Witkiewicza juniora z 1918 roku mamy zalążek jego najważniejszych tematów - z jednej strony nadciągającą cywilizacyjną katastrofę, z drugiej zamknięte środowisko, oddające się ryzykownym eksperymentom erotyczno-narkotyczno-artystycznym. (...) Spektakl w Łaźni rozpada się na dwie części. Pierwsza, wyreżyserowana przez Lupę, to wycieczka w czasie, przymiarka dawnych kostiumów w starych dekoracjach. Przyglądanie się tamtej przestrzeni, kosztowanie wody z tamtej rzeki, piękna próba dotknięcia emocji sprzed lat. (...) Druga część, wyreżyserowana przez Tomka Węgorzewskiego, asystenta Lupy, to gorzkie post scriptum, wyznanie porażki, świadomość, że "nic dwa razy"... A jednak gest Krystiana Lupy ma ocalającą moc. Ożywia i odżywia tych, którzy dawno opuścili teatr, otacza czułością pełnych pychy i tych, którzy zasłużyli na śmieszność. Niezwykłe doświadczenie"

    - fragmenty recenzji Justyny Nowickiej. Cała recenzja, zdjęcia ze spektaklu oraz wypowiedź reżysera na stronie Radia Kraków-  http://www.radiokrakow.pl/kultura/premiera-spketaklu-krystiana-lupy-w-lazni-nowej/

GALERIAGALERIA

Zdjęcia z próby

POLECANE STRONY

Copyright © 2009-2014 Palma.net.pl/ designed by: strefadizajnu.pl / powered by: airrr.pl