Okolice Bikini

Okolice Bikini

Najbardziej obraźliwa i najmilsza komedia sezonu.


Scenariusz i reżyseria- MACIEJ KOWALEWSKI
Asystent reżysera- Piotr Tołoczko
 
Występują- 
Maciej Kacka- MIŁOGOST RECZEK
Waldemar Gąszka - JAKUB WONS
Milena Kacka- EWA SZYKULSKA
Aleksandra Pyzda - OLGA BORYS
Marzena Zasłonka- ANDŻELIKA PIECHOWIAK
Zbigniew Kacka- PIOTR TOŁOCZKO
 
Muzyka- Bartosz Dziedzic
Scenografia- Katarzyna Kiersznowska
Kostiumy- Joanna Snopek
Projekt plakatu- Natalia Wilkoszewska
Produkcja - Cuckooegg Production i Agencja Produkcyjna PALMA
 
PREMIERA- 13 października 2014r. KLUB "CHWILA" W WARSZAWIE 
 

OPISOPIS

Moralna radna składa doniesienie na obrazę uczuć religijnych. Gdzieś w teatrze, gdzieś, bo mało kto wie, gdzie jest teatr, no, tam przy Szekspira, koło baru Żubr, spotyka się sodoma z gomorą. Wystawiane tam tytułowe „Okolice bikini” zieją ogniem piekielnym. Piersi radnej wypełniają się mlekiem, zaburza się cała jej gospodarka hormonalna. Nic już na świecie nie będzie takie jak było. Zaaresztowany egzemplarz sztuki ujawnia całe zło chorej wyobraźni twórcy. Śledztwo się toczy. Autor tych wersetów musi zostać ukarany a grzech potępiony. Prawdziwą apokalipsą okaże się jednak odkrycie autorstwa godnej wyklęcia sztuki. To kara za ogłupianie świata, w którym niczego już rozpoznać nie sposób. Kara za grzech nierozumienia. Chyba nigdy jeszcze obraza moralności i uczuć nie były tak powszechne i łatwe do osiągnięcia. W czasie wyraźnych podziałów politycznych, religijnych i społecznych każdy stoi po drugiej stronie jakiejś barykady. Chyba nigdy jeszcze sztuka nie była aż tak często wykorzystywana jako instrument walki. W dodatku nie przez jej twórców, nawet nie przez odbiorców a przez wszelkiej maści wyznawców moralności. Komedia Macieja Kowalewskiego „Okolice bikini” przywraca uzdrawiającą moc hasła – z czego się śmiejecie? Z siebie się śmiejecie. – Przywraca, bo i śmiech z siebie został zaaresztowany. - Remigiusz Grzela

HOT NEWSHOT NEWS

 • Okolice bikini Olgi Borys czyli BlogStar.pl o nowej premierze

  Okolice bikini Olgi Borys czyli BlogStar.pl o nowej premierze
  Olga Borys, zagrała "obrażoną" radną, w bardzo przekonywujący sposób, z oburzeniem wraz ze stróżami prawa szczegółowo interpretując zdobyty egzemplarz gorszącej sztuki. Publiczność często wybuchała salwami śmiechu a na koniec gratulacjom oraz kuluarowym rozmowom nie było końca. Tych, którzy nie mieli okazji wczoraj zobaczyć tego przedstawienia, zapraszamy już w niedzielę 26 października na kolejne przedstawienie, na godz. 20.00
   
 • Premiera "Okolic Bikini"

  Premiera "Okolic Bikini"

  13 października w Klubie Tytusa Hołdysa odbyła się premiera Okolic Bikini.Nie zabrakło na niej czołowych gwiazd teatralno- telewizyjnych. Wśród gości pojawili się m.in. Jacek Koman, Joanna Brodzik, Paweł Wilczak, Jerzy Schejbal, Elżbieta Jarosik, Wojciech Majchrzak oraz Hanna Konarowska i Arkadiusz Janiczek. Fotorelacje z imprezy możecie zobaczyć m.in. na portalu Afterparty.pl

  http://afterparty.pl/newsy_galeria.html?galg_id=8082

 • "Nawet śmiech można zaaresztować"

  "Nawet śmiech można zaaresztować"
  Maciej Kowalewski, reżyser głośnej "Miss HIV", w komedii "Okolice bikini" chce pokazać, że ograniczanie wolności dla twórców jest ogromnym zagrożeniem dla wolności w ogóle. Premiera dziś wieczorem w klubie Chwila.


  Kowalewski chce zmierzyć się z problemem naszych czasów. Spektaklem "Okolice bikini" chce zwrócić uwagę na coraz większe ograniczanie wolności wypowiedzi artystycznej twórcom w Polsce. Mimo, że tekst powstał w 2007 roku, ma komentować ostatnie wydarzenia, jak choćby protesty w całym kraju przeciwko spektaklowi "Golgota Picnic". - Ta sztuka leżała w szufladzie, pierwotnie miałem ją pokazać w Teatrze Polonia, jednak z różnych przyczyn nie doszło do tej realizacji. Kilka lat temu udało mi się ją przedstawić w ramach słuchowisk teatralnych w radiu TOK FM, a teraz - ponieważ ten tekst ku mojemu zdziwieniu staje się coraz bardziej aktualny - chcę go pokazać warszawskiej publiczności - mówi Maciej Kowalewski.

  O swoim tekście reżyser mówi jak o manifeście wolnościowym, który jest potrzebny współczesnemu - silnie podzielonemu - społeczeństwu. - Nie po to walczyliśmy o wolność, także tę wypowiedzi artystycznej, żeby dziś jeden czy drugi polityk lub jedna czy druga grupa nam ją zabierali. Nie chcę żyć w takim kraju, w którym tylko przychylne Kościołowi czy danej partii teksty są ok. "Okolice bikini" w zabawny sposób mówią o głupocie, ale i o nietolerancji, które połączone ze sobą mogą wywołać dużo złego - dodaje.

  Kowalewski wspomina czasy liceum, kiedy Służba Bezpieczeństwa w jednym z jego pierwszych przedstawień - o poszukiwaniu młodzieńczej tożsamości doszukała się antypaństwowych i antykomunistycznych elementów. - O mało nie wyleciałem ze szkoły. Dyrektor przesłuchiwał mnie, pytając, kto mi napisał tę sztukę, jakie siły za tym stoją. Kompletny absurd, ale wesoło nie było. Dzisiejsze czasy jako żywo przypominają mi czasy młodości, z tym że teraz ta strona, która się obraża i szuka antyreligijnych czy antykościelnych treści, w czasach mojej młodości była ostoją wolności - mówi Maciej Kowalewski. Autor przekonuje, że swoją sztuką nie chce nikogo obrażać czy atakować, ale zachęcić do myślenia.

  Szukając miejsca dla kultury

  Akcja przedstawienia dzieje się na komisariacie policji. Funkcjonariusze prowadzą śledztwo z inicjatywy miejskiej radnej ws. obrazoburczej sztuki wystawianej w jednym z miejskich teatrów. - Inspirację wziąłem z życia. Podobna historia miała miejsce w Olsztynie, gdzie sztuka Michała Walczaka obrażała uczucia religijne jednej z radnych. Jak się później okazało radna przedstawienia nie oglądała, a co za tym idzie nie znała treści, więc ostatecznie wycofała się z nietrafionych zarzutów. To tylko pokazuje, że jeżeli nie będziemy dbali o wolność, to za chwilę śmiech też będzie można zaaresztować, zupełnie jak u Umberta Eco w "Imieniu Róży" - dodaje Maciej Kowalewski. I podkreśla, że swoim przedstawieniem chce też poszukać odpowiedzi na pytanie, gdzie dziś jest miejsce dla kultury, która nie idzie z prądem, a pod prąd.

  http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34861,16791817,_Nawet_smiech_mozna_zaaresztowac___Premiera_przy_Ogrodowej.html

 • "Okolice Bikini"- Antysztuka pod patronatem Antyradia.

  "Okolice Bikini"- Antysztuka pod patronatem Antyradia.
  Już 13 października o godz.20:00 w klubie Tytusa Hołdysa "Chwila" premiera sztuki Okolice Bikini- najnowszej współprodukcji Agencji Produkcyjnej Palma i Cuckooegg Production należącej do reżysera spektaklu Macieja Kowalewskiego.
  Patronat nad tym ciekawym i odważnym spektaklem objęło Antyradio. Spot radiowy reklamujący "Okolice Bikini" nagrany przez Ewę Szykulską, Miłogosta Reczka i Jakuba Wonsa juz od 6 października będziecie mogli usłyszeć na antenie stacji. W Antyradiu pojawi sie rownież sam reżyser w Makakarcie programie Piotra Makaka Szarłackiego. Na sam spektakl zapraszamy do Klubu Chwila na ulicę Ogrodową 31/35 w Warszawie. Więcej informacje o terminach znajdziecie  na stronie Palmy oraz www.facebook.com/miejsceChwila. Bilety do nabycia na miejscu.

GŁÓWNY PARTNER SPEKTAKLU

PARTNERZY SPEKTAKLLU

PATRON MEDIALNY SPEKTAKLU

POLECANE STRONY

Copyright © 2009-2014 Palma.net.pl/ designed by: strefadizajnu.pl / powered by: airrr.pl